2 ülkenin uluslararası sıralamadaki konumuna dikkat çekti! Paul: Türkiye ile yakın çalışmalıyız

Hindistan’ın Ankara Büyükelçisi Virander Paul, ülkesi ile Türkiye arasındaki ilişkilerin geleceği mevzusunda oldukça pozitif ve oldukça iyimser bulunduğunu belirterek, “Müthiş bir potansiyel olduğuna inanıyorum. Ortak çabalar ve daha iyi anlayış yöntemiyle, bu ortaklığı daha da güçlendirmek için oldukça fakat oldukça daha iyisini yapabiliriz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a 30 Kasım’da itimat mektubu sunarak Hindistan’ın Ankara Büyükelçiliği görevine başlamış olan Paul, Anadolu Ajansına (AA) değerlendirmelerde bulunmuş oldu.

Dışişleri Bakanlığına 1991’de girdiğini belirten Paul, Ankara’ya ulaşmadan önce Nairobi’de Hindistan’ın Kenya Yüksek Komiserlik görevini yürüttüğünü, ondan derhal ilkin de genel merkezde bulunduğunu söylemiş oldu.

Paul, kariyeri süresince Kazakistan ve Rusya’da görevlendirildiğini, Roma, Londra, Washington ve Cenevre’de vazife yaptığını dile getirdi.

Ortalama 3 ay ilkin Ankara’ya geldiğini ifade eden Paul, burada, bulunmaktan oldukça mutlu bulunduğunu belirtti.

Büyükelçi Paul, “Hindistan’ın Türkiye Büyükelçisi olarak atanmam bana ilk bildirildiğinde hissettiğim duygu heyecandan başka bir şey değildi. Bundan dolayı Hindistan ile Türkiye arasındaki zamanı bağ hakkında oldukça şey okudum. Bu yalnızca garip değil, hem de coşku verici.” dedi.

Ortalama 15 yıl ilkin Ankara’ya iki üç günlük kısa bir ziyaret gerçekleştirdiğini kaydeden Paul, bugün halen o ziyaretin “mükemmel anılarını” taşıdığını altını çizdi.

– “İKİLİ İLİŞKİLERİMİZİN GELECEĞİ KONUSUNDA ÇOK POZİTİFİM”

Son dönemde Türkiye-Hindistan ikili ilişkilerindeki gelişmeler hakkında değerlendirmelerde bulunan Paul, “İkili ilişkilerimizin geleceği mevzusunda oldukça pozitifim ve oldukça iyimserim. Müthiş bir potansiyel olduğuna inanıyorum. Ortak çabalar ve daha iyi anlayış yöntemiyle, bu ortaklığı daha da güçlendirmek için oldukça fakat oldukça daha iyisini yapabiliriz. Bu yeni bir ilişki değil, asırlıktır. Bu, iki ülke içinde bir uygarlık bağıdır.” diye konuştu.

Paul, Ankara’da insandan insana olan kültürel yakınlığın ve karşılıklı iyi niyetin oldukça fazla olmasının çarpıcı bulunduğunu fark ettiğini belirterek, bunun kendisine “geleceğin parlak olduğuna dair” itimat verdiğini söylemiş oldu.

Büyükelçi Paul, şunları söylemiş oldu:

“Modern zamanlarda, iki ülkenin uluslararası sıralamadaki konumuna bakarsanız, beraber yapabilecekleri oldukça şey bulunduğunu düşünüyorum. Hindistan, Hint Pasifik’te oldukça benzersiz bir konuma haizdir. Söylediğim şeklinde büyük bir ülke, büyük ekonomiler, hızla büyüyen bir iktisat. Hindistan’ın haiz olduğu çeşitlendirilmiş stratejik erişim, bence Türkiye ile daha yakın ve daha kuvvetli bağlara haiz olma olasılıklarını artırıyor.”

Türkiye’nin coğrafi konumu, Avrasya kimliği ve Tekrardan Asya girişiminin “yaşamın gerçekleri” bulunduğunu kaydeden Paul, “Bu gerçekler, iki ülkenin beraber daha yakın emek harcaması için yeni olanaklar sunuyor. Daha derin bir karşılıklı anlayış, karşılıklı saygı ve bu ilişkiyi geliştirmek için ortak çabaya sahipsek, gelecekte yaşamın her alanında oldukça daha kuvvetli bir ilişkimiz olacağından şüphem yok.” diye konuştu.

– “TİCARETİMİZ ŞİMDİDEN 10 MİLYAR DOLARI GEÇTİ”

İki ülkenin ticari ilişkilerine de değinen Paul, “Kovid ile ilgili kısıtlamalara karşın ikili ticaretimizin giderek artmasından oldukça mutluyuz. İkili ticaretimizde gelişme kaydettik. Ticaretimiz şimdiden 10 milyar doları geçti. Mutluyuz fakat tam olarak memnun değiliz zira daha iyisini yapabiliriz.” dedi.

Paul, iki ülkenin “çok önemli bir potansiyele” haiz bulunduğunu ve iş çevrelerinin de ticari fırsatların bilincinde olduklarına dikkati çekerek, ikili ticaretin daha yüksek seviyelere ulaşacağından güvenli olduklarının altını çizdi.

Ankara’ya geldiğinden bu yana üç aydır Türk hükümetinin üst düzey temsilcileri ve iş dünyası liderleriyle görüşmeler yaptığını vurgulayan Paul, “Bu görüşmelerin bana gelecek yıllarda 20 milyar dolarlık bir ticari hedefe ulaşmak için gerçekçi bir halde beraber çalışabileceğimize dair itimat verdiğini düşünüyorum.” ifadesini kullandı.

– “HER İKİ TARAFIN DA BİRLİKTE ÇALIŞMAYA İSTEKLİ OLDUĞU YENİ ALANLAR VAR”

İş insanları için iki ülke içinde ne şeklinde ticari fırsatların bulunduğunun sorulması üstüne Paul, iki ülke için oldukça çeşitli ve oldukça varlıklı fırsatlar bulunduğunu belirterek, “Geçmişte beraber çalıştığımız alanlar var, daha fazlasını yapmayı düşündüğümüz alanlar var. Her iki tarafın da beraber çalışmaya istekli olduğu yeni alanlar var.” değerlendirmesini yapmış oldu.

Paul, iki ülkenin de altyapı, inşaat teknolojileri, bilişim teknolojileri, tekstil ve otomotiv şeklinde kuvvetli yatırım alanları olduğuna dikkati çekerek, bu alanların beraber çalışmak için çok önemli fırsatlar sunabileceğine işaret etti.

İş çevrelerinin birbirleriyle daha çok etkileşime girmesi durumunda iki tarafın da karşılıklı yatırım için yeni fırsatlar bulabileceğini kaydeden Paul, Hindistan’ın Ankara Büyükelçisi olarak her iki ülke iş dünyasının bu yöndeki çabalarını desteklemekten mutluluk duyacağını açıkladı.

Paul, gezim mevzusuna da değinerek, “Türkiye bilinmiş olduğu suretiyle Hintler için oldukça mühim ve popüler bir gezim merkezi olmuştur. Bu yeni bir şey değil, devamlı bu şekilde olmuştur. Bundan dolayı oldukça çekici bir ülkedir, derin bir kültürel mirasa ve tarihe haiz bir ülkedir. Bunun fazlasıyla farkındayız.” dedi.

– “TÜRKİYE’YE GELEN HİNT TURİST SAYISI GERÇEKTEN DE ÇOK ETKİLEYİCİ ŞEKİLDE ARTIYOR”

İki ülkenin işbirliğinde turizmin payının mühim olmasının kendisine itimat verdiğini kaydeden Paul, “Türkiye’ye gelen Hint gezgin sayısı hakikaten de oldukça etkisi altına alan şekilde artıyor.” ifadesini kullandı.

Paul, Türklerin de Hindistan’ın sanat ve mimarisine, dağlarına, kumsallarına ve yemeklerine ilgi gösterdiğine işaret ederek, iki ülke içinde karşılıklı gezim potansiyelinin mevcut bulunduğunu söylemiş oldu.

Büyükelçi Paul, iki ülke arasındaki ilişkilerin iyi olması ve karşılıklı iyi niyet ile saygının olması durumunda, gelecekte turizmin “kendiliğinden akacağını” açıkladı.

Hindistan’ın geleceğine ilişkin değerlendirmede bulunan Paul, geleceği parlak olan Hindistan’ın, büyük bir nüfusa ve hızla büyüyen büyük bir ekonomiye haiz bulunduğunu altını çizdi.

Büyükelçi, Hindistan’ın 1,4 milyardan fazla insanoğlunun gereksinimlerine hizmet ettiğini ve bu gereksinimleri karşıladığını belirterek, bunun “dünyanın geri kalanıyla paylaşmaktan mutluluk” duyacakları bir tecrübe bulunduğunu dile getirdi.

– “HİNDİSTAN’IN G20 BAŞKANLIĞININ TEMASI ÇOK AÇIK: TEK DÜNYA, TEK AİLE VE TEK GELECEK”

G20 dönem başkanlığını devralan Hindistan’ın küresel vizyonuna ilişkin soruya da Paul, “Hindistan’ın G20 başkanlığının teması oldukça açık. Tek Dünya, Tek Aile ve Tek Gelecek’tir. Her şey, küresel ilerleme için evrensel birliği teşvik etmenin önemiyle ilgili.” dedi.

Büyükelçi, dünyanın oldukça sayıda oldukça mühim ve ciddi küresel zorluklarla dolu bulunduğunu belirterek, son zamanlarda yaşanmış olan terörizm, iklim değişikliği yada salgın vakalarına dikkati çekti.

Paul, şunları kaydetti:

“Enerji güvenliği, besin güvenliği, küresel tıbbi ürün tedariki problemi. Bunlar beraber çalışabileceğimize inandığımız alanlar. Kuvvetli, kolektif liderliğe ve G20 ülkelerine ihtiyacımız var ve G20 mekanizmasının sahada netice elde etmek için oldukça iyi konumlandırıldığına inanıyorum. Hindistan’ın başkanlığında, ‘küresel güneyin’ sesinin de mühim olacağına inanıyoruz. İlerlerken onların isteklerini ve endişelerini dikkate almak oldukça mühim.”

(*2*)

Yoruma kapalı.