132 bin avroluk elmas getirdiler

Belçika’nın De Standaard gazetesinde yer edinen habere gore Wagner, Orta Afrika Cumhuriyeti’nde 2019’da “Diamville” adlı paravan bir şirket kurdu.

Diamville’in Wagner’in paravanı olduğu, Orta Afrika Cumhuriyeti’nin başkenti Bangui’de elmas sektöründeki 5 kaynak tarafınca teyit edildi.

2019 Kasım ayında Diamville, Belçika’ya 132 bin avroluk elmas getirdi.

Diamville, benzer şekilde Wagner için başka bir paravan işlevi gördüğünden şüphelenilen, gene Orta Afrika Cumhuriyeti merkezli kereste ihracatçısı şirket olan “Bois Rouge” ile aynı gün kuruldu.

Elmas piyasasının merkezi olarak malum Belçika’nın Antwerp kentindeki Dünya Elmas Merkezi (AWDC) ise Wagner’dan direkt ya da dolaylı olarak elmas alındığı iddialarını reddetti.

Avrupa Birliği, 13 Aralık 2021’de Wagner’i “işkence, yargısız, kısa yoldan yada hazzı infazlar ile öldürmeler dahil olmak suretiyle ciddi insan hakları ihlallerine karışması” nedeni öne sürülerek yaptırım listesine almıştı.

Kararda Grubun, Libya, Suriye, Ukrayna, Orta Afrika Cumhuriyeti ve ABD dahil olmak suretiyle etkinlik gösterdikleri bazı ülkelerde “sertliği körüklemek, naturel kaynakları yağmalamak ve internasyonal insan hakları hukuku da dahil olmak suretiyle internasyonal hukuku ihlal ederek sivilleri korkutmak için hususi askeri ajanlar toplamış olduğu, eğittiği ve dünyanın dört bir tarafındaki çatışma bölgelerine gönderilmiş olduğu” belirtilmişti.

Yoruma kapalı.