120 milyon yıl öncesinden geliyor! Midesinden çıkanlar görenleri şaşkına çevirdi

Bilim adamları, 120 milyon yıl ilkin yaşamış, en ufak dinozorlardan biri olarak malum “Microraptor”un midesinde son yemeği olan memeli hayvanın fosilleşmiş kalıntısını buldu.

CNN’in haberine nazaran, McGill Üniversitesi’nde biyoloji profesörü olan, araştırmanın yazarı Hans Larsson, Çin’de müze koleksiyonlarını incelerken, ortalama 1 metre büyüklüğündeki Microraptor’un midesinde, başka bir memelinin fosilleşmiş ayağını tespit etti.

120 MİLYON YIL ÖNCESİNDEN GELİYOR

Larsson, Microraptor’a ilişkin iskeletin midesinde “muhteşem bir halde korunmuş” ortalama bir santimetre uzunluğunda kemirgen benzeri ufak bir memeli ayağı bulduklarını belirtti.

Profesör Larsson, Microraptor türü dinozorların balık, kuş ve kertenkele yediklerini sadece memeli hayvan avladıklarına dair ilk kez somut verilere ulaştıklarını dile getirdi.

YENİR BİR BAKIŞ AÇISI ORTAYA KOYDU

Soyu uzun süredir tükenmiş olan bu hayvanların besin tüketimi ile alakalı kanıtlara nadiren rastlanıldığına değinen Larsson, bu yeni bulgunun, eski ekosistemlere dair yeni bir görüş açısı ortaya koyduğunu aktardı.

Microraptor fosili, ilk kez 2000’li yılların başlangıcında Çin’in Liaoning eyaletinde keşfedilirken, gün yüzüne çıkarılan ilk tüylü dinozorlardan biri olarak kabul ediliyor.

Araştırma, Journal of Vertebrate Paleontology isminde bilimsel niteliği olan dergide yayımlandı.

Yoruma kapalı.