100 yıllık tarihini vurguladı: Türkiye’nin tecrübelerinden faydalanmak istiyoruz

Shava, resmi ziyaret kapsamında Zimbabve’de bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile düzenledikleri ortak basın toplantısında yapmış olduğu açıklamada, iki ülke ekonomik ilişkilerini derinleştirmeyi arzu ettiklerini dile getirdi.

“TÜRK FİRMALARI ZİMBABVE’YE YATIRIM YAPACAK”

Shava, Zimbabve’nin “iktisat diplomasisi” periyodu içinde bulunduğunu ifade ederek, “Türkiye’den Zimbabve’ye yatırım meydana getirecek Türk firmaları olacak. Bir kısmı da altyapı yatırımları meydana getirecek.” ifadelerini kullandı.

Shava, “Türk yatırımcılar konuşma merkezlerinin oluşturulması, oteller, FIFA kuralları ve standartlarına uygun hale gelmesi için ulusal stadyum benzer biçimde tesislerimizin yenilenmesi ile ilgileniyorlar.” dedi.

“BU TECRÜBEDEN FAYDALANMAK İSTİYORUZ”

Zimbabve’nin Türkiye’nin tecrübelerinden de faydalanmak istediğine vurgu icra eden Shava, “Türkiye 100 yıllık bir ülke. 100 senedir bağımsız olarak varlığını koruyor. Arkalarında oldukça büyük bir deneyim var. Bu tecrübeden faydalanmak istiyoruz.” değerlendirmesini yapmış oldu.

Shava, Zimbabve’nin 2027-2028 periyodu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Geçici Üyeliği başvurusu için Türkiye’den destek istediğini sözlerine ekledi.

Yoruma kapalı.