1. Uluslararası Evlat Nöbeti Kongresi… ”Diyarbakır Anneleri’nin sivil inisiyatifi başarıya ulaştı”

Medya Platformu Derneği tarafınca şehir merkezinde bir otelde meydana gelen etkinlikte oldukça sayıda sanatçı, akademisyen ve gazeteci bir araya geldi. Yıldız Gazetesi Genel Gösterim Yönetmeni Nuh Albayrak, Yıldız Gazetesi Yazarları Halime Kökce, Sibel Eraslan, Esra Elönü, Sevil Nuriyeva İsmayılov ve 24 TV Genel Gösterim Yönetmeni Murat Çiçek kongrede konuşmacı olarak yer aldı. Yeni toplumsal hareket, duygusal emek, medya sosyolojisi, ilinti ve inanç, protest duruş ve hanım direnişi başlıklı oturumlar yapılmış oldu.

Konuşmacılar, terör örgütü PKK’nın ülkeye ve insanlara yaşattığı sıkıntıları söyledi.

Kurultay Kurulu Başkanı ve AK Parti Nevşehir Milletvekili Mustafa Açıkgöz, AA muhabirine, Türkiye kamuoyunun HDP Diyarbakır İl Binası önünde sürdürülen oturma eylemine destek çıktığını, kendilerinin de annelerin çığlığını gezim merkezi Kapadokya’dan dünyaya duyurmak istediğini belirtti.

Diyarbakır Anneleri’nin mücadelesinin, terörün biteceği yeni yüzyıl için ümit bulunduğunu vurgulayan Açıkgöz, “Batının riyakarlığı aslen hepimizin bilmiş olduğu bir şeydi. Sözde demokrasi, insan hakları, özgürlük kavramlarını oldukça kullanıp başkasına layık görmemekteler. Biz şunu vurgulamak istiyoruz, 9-10 yaşlarında evlatların dağa kaçırılıp ellerine tabanca verilmesi bir insanlık suçudur. Maalesef kendilerine yönelik olduğunda kabahat olan bu durumları, Türkiye’nin aleyhine olduğunda görmezden geliyorlar. Bu oldukça vahim, iki yüzlülüktür. Avrupa’nın tutarsızlığına karşı annelerin bir direnişi var. Anneler, hem HDP’ye hem eli kanlı teşkilat PKK’ya direniş gösterirken bölgede bu tarz şeyleri kullanan batı ülkelerine karşı da bir direniş gösteriyor.” dedi.

Açıkgöz, FETÖ’den PKK’ya, DEAŞ’tan öteki terör örgütlerine tüm eli kanlı oluşumların Türkiye’nin gündeminden ebediyete kadar çıkacağına inandığını sözlerine ekledi.

Kongrenin koordinatörü Prof. Dr. Adem Palabıyık ise Diyarbakır Anneleri’nin onurlu duruşlarını, sivil inisiyatif ve hanım hareketi olarak gördüklerini ifade ederek, ortaya konulmuş olan tavrın başarıya ulaştığını kaydetti.

Bakan Asil: Bayanların haricinde hiçbir güç bu baskıyı sökemezdi

Evlat nöbeti tutan annelerin sayısının artmaya devam ettiğini dile getiren Palabıyık, “Bölgede terörizm ciddi oranda azaldı. Anne olmanın haricinde kimse bir çadırın önünde 4 yıl bekleyemez. Anne, siyasal ideolojik davranmaz. Annelik hareketi, örgütlü bir hareket değil, tamamen mahalli, masum ve naturel bir harekettir. Dolayısıyla bu hareketin bu kongrenin ana teması haline geldiğini söyleyebiliriz.” diye konuştu.

Kongreye konuşmacı olarak katılan sanatçı Hülya Koçyiğit, evlatlarına kavuşmak için nöbet tutan annelerin seslerinin dünyaya duyurulması icap ettiğini ifade ederek, “Diyarbakır Anneleri’nin, evlatlarının HDP tarafınca dağa kaçırıldıklarını bildikleri için asil, iradeli ve haklı bekleyişlerini dünyaya anlatmalıyız. Dünya bilmeli ki HDP ya da PKK, Kürt halkının hakları için savaşım etmiyor. Ne yazık ki adeta batının emellerine hizmet ediyor. Dolayısıyla o annelerin ıstırabını duyurmak bizim de görevimiz.” ifadelerini kullandı.

Yoruma kapalı.